ANASAYFA KÜNYE REKLAM İNSAN KAYNAKLARI İLETİŞİM
Üye Girişi Üye Ol Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle  
Haber Ara    
   GÜNDEM  |  SANAT  |  KULİS  |  GÜNCEL  |  GÜNDEM  |  SİYASET  |  ASAYİŞ  |  EKONOMİ  |  SPOR  |  SAĞLIK  |  KÜLTÜR SANAT  |  DÜNYA  |  MAGAZİN  |  TÜRKİYE  |     RESİM GALERİSİ  |    VİDEOLAR  |    KÖŞE YAZILARI
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Tacettin ELMAS

BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ

09 Şubat 2016 Salı   |   1173 kişi okudu
Bu haberi paylaş

      BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ

   Dün CHP Doğanşehir ilçe örgütünün ilk defa yaptıkları ilçe danışma toplantısı vardı. On beş yıllık bir üyelik dönemim sürecinde ilk defa bir ilçe başkanı telefon mesajı ile beni de toplantıya davet edince galiba bir anlayış değişikliği olmuş diye iyimser olmaya çalıştım.

   Yönetici arkadaşların özelliklede il başkanının, görüş ve eleştiri algılarını bildiğim için toplantıda hiçbir konuşma yapmayıp sadece bir dinleyici olarak bulunacaktım. Ama konuşmalarını dinledikçe bu düşüncem değişti.

   İyimserliğim yine bende kaldı. Açıkçası yine yanıldım. Konuşmak zorunluluğu ağır bastı. Adam konuşmaları ile dinleyici birkaç arkadaşı resmen enayi yerine koyuyordu.

   Bir şeyi kafamda netleştirdim artık. Malatya neden CHP’den kaçıyor. Neden bu parti bir türlü toparlanıp oylarını artıramıyor. Yıllardır hep aynı şeyleri yapıp farklı sonuç umut eden bizim değerli il başkanı ve yönetim anlayışı imiş.

    Bu ara, birilerinin alaylı bir şekilde günaydın dediğini de duyar gibiyim.

    Bunu başka bir yazımda ele alacağım. Ben bu koşullar altında CHP ekonomik ve sosyal politikalarının Türkiye için hala bir şans olduğu inancındayım. İnanmadığım bu politikaların, bu il başkanı gibi fikir ve düşünceden yoksun kişiler tarafından gerçekleşemeyeceğidir. Bunların Türkiye’nin, CHP’nin demokratikleşmesinin önünü tıkadığı yönündedir.

   Anlayamadığım,  bu kadar başarısızlığa rağmen bu şahsın toplum adına neden hala il başkanlığı gibi bir makamda tutuluyor olmasıdır. Demokratik bir ön seçimle parti üyelerinin tercihi ile seçilmiş olsaydı emin olunki saygı duyardım.

   Bu zavallı kişilikleri partinin bu noktalarında görünce, CHP’sinin bu kadar ağır ekonomik, sosyal, siyasal koşulara rağmen neden bir türlü iktidar olamadığını daha iyi anlıyorum. Meğerse AKP hep bunların yüzünden bir türlü iktidardan düşmüyor.

   Sosyal demokrat olduğunu söyleyen ve benimde üyesi olduğum bir partinin il başkanının şu demokratik tavrına bakın.

   Adam tutturmuş, sen şu gazetede şu, şu yazarlarla birlikte benim aleyhime, parti aleyhine yazı yazıyorsun. Sanki parti kendisinin özel şirketi, tapulu malı..

   Bu tepkin ile diktatörlük ile eleştirdiğin bir AKP ‘den ne farkın kaldı.

   Ne zaman birileri çıkıp senin özel işini, yaşamını eleştirir ise o zaman sonuna kadar haklısın. Hatta o konuda bizler senin kendini savunamayacak kadar savunacağımıza da adın gibi emin olabilirsin. Ama iş toplum adına siyaset yapmak olursa öyle keyfi olarak konuşmaya demokratlık diyemezsin. Karşında eleştiri getirenlere “ senin gibiler” gibi ahlaksızlık seviyesinde konuşma hakkını bu ortamlarda kimse sana vermez.

   Kabul etsen de etmesen de temsil ettiğin makamda bu partiyi temsil etmekte yetersiz sin.

   Ha bu bir kusur değil. Unutmayalım ki,  asıl kusur yetersiz olduğunu bile bile yeterlim pozisyonlarına girmektir. Ve İnsanın kendinde olan bir kusuru görüp onu kabullenmesi unutmayalım ki asil ve bilge insanlara mahsustur.

   Öyle celallenip sağa sola bağırmakla bu kusurlar kapanmaz. Gittiğin her yerde senin ile birlikte onlarda gelir.

   Eminim CHP’ sinin temel ekonomik politikalarını test edecek bir sınava tabii tutun sıfırın altında beş bile alamaz.

   Ve yine eminim ki bu zavallı hayatında CHP ve sol ve sosyal demokrasi ile ilgili tek satır bir kitap okumamıştır. Bazen televizyon programların da konuşmalarını izlediğimizde bunu net olarak görüyoruz.

   Adam partiye adım atığı günden bu güne kadar partiye hiçbir artısı olmadığı gibi, her adımında partinin oyları gün be gün erimiş, elinde kendi adından başka bir şey kalmamış hala gelmiş bizlere, topluma başarılı olduğunu kendisi ile birlikte savunmayı bekliyor.

   Malatya merkezi anlatmaya gerek yok.  Nasıl başarılı olduğu meydanda. Gelmiş bu tembelliğini Doğanşehir de aklamaya çalışıyor.

    Hani, biz dersimizi çok çalıştık, çok okuduk ama başarılı olamadık, dese insan gam yemez.

    Adam daha önce CHP’nin elinde olan belediye başkanlığını sadece başkan kendileri gibi her yanlışlarına alkış çalıp evet demediği için, seçimler sırasında bu arkadaş tek aday olduğu için ve adamı kazandırmamak için açıktan açığa adamın aleyhinde kulis yaptılar çalıştılar. Bizzat kendi eleriyle Doğanşehir’de CHP belediye başkanlığını AKP’ ye altın tepside hediye ettiler. Şimdi de kalkmış bunun faturasını başkalarına, halka kesmeye çalışıyorlar.

   Diğer yandan, bir yandan AKP iktidarını, Tayip Erdoğan’ı basını susturmak, özgürlükleri kısıtlamak, insanları baskı altına alarak diktatörlük ile suçlayıp sözüm ona demokratlığıyla övünmeye çalışıyorken diğer yandan kendisi Tayip Erdoğan’ın, AKP’nin yaptıklarını CHP içerisinde uygulamaya çalışarak kendisinin demokrat olduğunu eliyle seçmiş olduğu ilçe başkanlarına inandırmaya çalışıyor.

   Adam sanki CHP’sinin il başkanı değil de Kiraz holdingin yürütme kurulu başkanı.

    Kendisini, yanlış politikalarını adam gibi eleştirip, partinin dolayısı ile Türkiye demokrasisinin başarısı için çözüm yolları öneren parti üyelerini, eleştiride bulundukları için disipline sevk edip partiden ihraç etmekle tehdit ediyor. Düşüncesinden kaynaklı gücünü değil, darbe yoluyla birilerine kulluk ederek hasbelkader üzerine oturtulduğu koltuktan elde etmiş olduğu gücü kullanmaya çalışıyor.

   Ne büyük acizlik, ne büyük zavallılık…

   Aslında adamın karın ağrısı, o bu değil, karın ağrısı kendisinden çok bilenler karşısında kafasında ki cehalet ve yetersizliğidir. Onun için, o istiyor ki her gittiği yerde eliyle seçtirmiş olduğu ilçe başkanları, ilçe yöneticileri ve parti üyeleri hiç itirazsız kendisine alkış çalıp el pençe saygı duruşuna geçsinler.

 Zavallı il başkanı, kim bilir hangi sahte vaatlerle yanına aldığı birkaç iyi niyetli arkadaşı bizlere değişim ve yenilenme olarak yutturmaya çalışırken çok iyi biliyorum ki sadece kendisinden başka kimse inanmıyordu. Çünkü, özellikle il başkanlığı konumunda olan bir kişi yada siyasetçi sosyal, kültürel ve siyasi olarak yapmış olduğu işin, taşıdığı görevin ne olduğunu bilincinde olur, o bilinç ve bilinçten kaynaklanan öz güvenle siyaset yapar, yaptığı siyasetten dolayı toplumda karşılık bulur ve dolayısı ile temsil etmiş olduğu partiyi toplumsal bir tabana oturtarak partinin büyümesine katkı da bulunmuş olur. Siyasi literatürde bu siyasete toplumsal amaçlı siyaset şekli denir. Ama bizim il başkanının böyle bir amacı olmadığı için kendisini uyanık köylü kurnazı karşısındakileri tüm toplum ile birlikte enayi yerine koymaya çalışıyor.

Şu bir gerçektir günümüz koşulları altında, Türkiye toplumunun bütün halkları ile birlikte demokratikleşmesinin yolu CHP’sinin demokratikleşmesinde geçer.  CHP sinin demokratikleşmesi de bizim il başkanı il örgütü gibi,  parti örgütlerinin demokratikleşmesinde, demokrasiyi kendi içlerinde içselleştirmelerin de geçer.

Adamın her hata ve yenilgisi siyasi makam olarak ödüllendirildiği için yapılan her eleştiriyi parti disiplini ile susturmanın demokrasi olduğunu zannediyor.

Ne kadar zavallı ve acınacak duruma düştüğünün farkında bile değil.

Zannediyor ki ömür billâh hep o koltukta oturacak.

Birilerinin gücü ile elde edilen makamlar, başka birilerinin gücü ile de alınır.

Bu haberi paylaş


15 Ağustos 2016 Pazartesi
23 Mayıs 2016 Pazartesi
26 Nisan 2016 Salı
18 Nisan 2016 Pazartesi
17 Mart 2016 Perşembe
09 Mart 2016 Çarşamba
15 Şubat 2016 Pazartesi
09 Şubat 2016 Salı
02 Şubat 2016 Salı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Güneş Tv Medya
 
 
 
Güneş Tv Yayın Akışı
   
 
Copyright © 2004 - 2018  gunestv.com
Malatya Güneş Medya Grup - Güneş Tv - Gerçek Gazetesi