ANASAYFA KÜNYE REKLAM İNSAN KAYNAKLARI İLETİŞİM
Üye Girişi Üye Ol Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle  
Haber Ara    
   GÜNDEM  |  SANAT  |  KULİS  |  GÜNCEL  |  GÜNDEM  |  SİYASET  |  ASAYİŞ  |  EKONOMİ  |  SPOR  |  SAĞLIK  |  KÜLTÜR SANAT  |  DÜNYA  |  MAGAZİN  |  TÜRKİYE  |     RESİM GALERİSİ  |    VİDEOLAR  |    KÖŞE YAZILARI
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Tacettin ELMAS

TARİHSEL TEKERRÜR

02 Şubat 2016 Salı   |   884 kişi okudu
Bu haberi paylaş
TARİHSEL TEKERRÜR

 Yazının başlığını böyle koydum.

 Çünkü Türkiye toplumu ekonomik, sosyal ve siyasal olarak böylesi bir sürece doğru gitmektedir.

Bu aralar, Türkiye’nin 1946 yılında çok partili seçim sürecine girmesi ve akabinde DP’li iktidar ile yönetilmesi ile başlayan ve 27 Mayıs darbesi ile sonuçlanan dönemi anlatan Metin Teker’in birkaç ciltten oluşan Demokrasimizin İsmet Paşalı yılları kitaplarını okudum.

İlk etapta kişiler, tarih, siyasi parti isimleri, olmamış alsaydı sanki bu günün siyasi süreci anlatılıyor diyebiliriz.

DP’nin ilk iktidara geliş süreci, sonraki dönemler de iktidardaki siyasi uygulamaları. Cumhurbaşkanın aynı partiden seçilmesi ile partisi ve muhalefet partileri ile olan ilişkileri, DP’nin iktidar da ki siyasi sosyal ve özellikle hukuki uygulamaları. İktidara yönelik en küçük bir eleştiriye karşı göstermiş olduğu tahammülsüzlük tutuklamalar, sürgünler.

İktidar imkânları kullanılarak kendisinden yana bir zenginler sınıfı yaratılmış.

İktidar politikalarına yönelik en ufak bir eleştiri yapan akademisyen ve basın mensuplarının tutuklanması. Matbaalar, gazeteler kapatılmış.

Muhalefet partilerini susturmak için bütün mal varlıklarına el konmuş.

Kendi partisin den olamayan kamu personellerini hiçbir neden göstermeksizin görevden almaları. Ya da başka pasif görevlere,  atama adı altında sürmesi. Dinin politikaya aleni olarak cemaat, vakıf, dernek, imam hatip okulları aracılığı ile karıştırılması. Türkiye de yerleşik olan azınlıkta ki vatandaşlarına karşı can ve mal varlıklarının yağmalama, öldürme yaralamalar ile tehdit edilip, bunlar zorunlu göce zorlanmış ve göçmüşler. 

En önemlisi de, yeşertmeye çalıştığı liberal kapitalist ekonomik koşullar karşısında çözüm üretemeyince bunun bedelini özellikle kendi dışında yer alan toplumun bütün kesimlerine fatura etmeye çalışmışlar. 

Yani anlayacağınız, hem iktidarda kalmak için her şeyi yapmışlar, hem de her türlü olumsuzluğun nedeni olarak yine muhalefeti yerli ve yabancı iç ve dış düşmanlar yaratarak  onları vatan haini, kendilerini vatansever olarak göstermişler. Başka bir tabirle DP’nin devletleştirilmeye çalışılması.

 Tabi yine tıpkı bu gün de olduğu gibi tek partili güçlü bir iktidara karşı iktidara alternatif olacak olan güçlü bir muhalefetin olmayışının yaratığı siyasi boşluk ve o boşluğu o an itibarı ile doldurup darbe yolu ile iktidara gelen silahlı kuvvetler. Ve ortaya çıkan hazin sonuçlar.

Bu gün AKP’nin iktidara geldiği ilk günden günümüze kadar olan sürece baktığımız zaman tıpa tıp aynı benzer süreci görüyoruz. Değişen sadece, kişi, parti, kurum ve kuruluşların adıdır. Umarım sonuç aynı olmaz.

 

Türkiye, özellikle AKP iktidarının son iki döneminden bu yana uygulamaları ile yönetip idare etmeye çalıştığı liberal kapitalist ekonomik sistemi siyasi olarak yönetmekten uzaklaşmış, hatta sistem üzerinde bir metazori uygulayarak  bir engel haline dönüşmüştür. AKP İktidarı son iki dönemdir içine düşmüş olduğu bu çözümsüzlüğü, içerde ve dışarıda düşman güçler yaratarak bir anlamda haklılığını ispatlamaya çalışıyor. İktidar olduğu ilk dönemlerde, çok iyi bir şekilde temsil etmiş olduğu liberal kapitalist sınıfı bu konuda ikna etmeye çalışıyor ama edemiyor. İkna edemeyince de elinde ki iktidar gücünü onlara da yönelterek onları kendi kontrolüne almaya çalışıyor. İşte bu nokta da dananın kuyruğu kopmaya başlıyor. Zira her ne kadar siyasi koşullar DP dönemine benzerlikler gösteriyorsa da, bu günün ekonomik sosyal güç ve dinamikleri her yönü ile birbirinden çok farklıdır. Bu farklılıktan dolayıdır ki, sistem sahibi bu dinamikler zor ve baskı ile yönlendirilmeye tahammül etmezler, edemezler.

Liberal kapitalist çevreler, kendi ekonomik pazarlarını artık günü geçmiş demode siyasi çözümlerle aşılamayacağını çok iyi biliyorlar. Onun için de bu günün AKP’sinin çatışma ve iç savaş boyutuna ulaşmış siyasi politikalarına açıktan destek vermiyorlar. Hatta karşındalar. Bu durumda en çok AKP yöneticilerini çıldırtıyor. Onlara göre kontrollü giden ekonomileri, pazarları iktidarın keyfi uygulamaları yüzünden kendi varlıklarını bile tehlikeye düşürecek bir toplumsal tepkiye dönüşme noktasına doğru gidiyor. Bu da hiç hoş bir durum değil.

Bu durum siyasi literatürde ekonomik alt yapı ile siyasi üst yapının, yani sistemin  çatışması demektir. Böylesi koşullar da sistem önce kendi iç demokratik dinamikleri ile bu sorunu aşmaya çalışır. Yani kendisini temsilen örgütlenmiş başka bir siyasi parti var ise sorunu onun ile aşmaya çalışır. Bu en doğru en demokratik olan yöntemidir. Ama eğer, siyaseten bu alanı dolduracak bir temsiliyet yok ise ve var olanlarda bu konuda yetersiz ise o zaman elindeki diğer güçleri kullanmaktan çekinmezler. Bunun için, maddi koşulları ne pahasına olursa olsun hazırlamaya başlarlar. Ondan sonra son adım için “koşulların olgunlaşmasını “ beklemeye başlarlar.

Kendi iç dinamizm mi ile gelişmemiş olan ekonomilerin güdük kalmış, demokratikleşmemiş, birey otoritesine tabi ülke ve toplumların yaşadığı( doğal karşılamadığım)doğal süreçlerdir. Umarım böylesi bir tarihsel tekrarı yaşamayız. Çünkü bu toplum, bu halk bunu hak etmiyor.

 

Bu haberi paylaş


15 Ağustos 2016 Pazartesi
23 Mayıs 2016 Pazartesi
26 Nisan 2016 Salı
18 Nisan 2016 Pazartesi
17 Mart 2016 Perşembe
09 Mart 2016 Çarşamba
15 Şubat 2016 Pazartesi
09 Şubat 2016 Salı
02 Şubat 2016 Salı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Güneş Tv Medya
 
 
 
Güneş Tv Yayın Akışı
   
 
Copyright © 2004 - 2018  gunestv.com
Malatya Güneş Medya Grup - Güneş Tv - Gerçek Gazetesi