ANASAYFA KÜNYE REKLAM İNSAN KAYNAKLARI İLETİŞİM
Üye Girişi Üye Ol Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle  
Haber Ara    
   GÜNDEM  |  SANAT  |  KULİS  |  GÜNCEL  |  GÜNDEM  |  SİYASET  |  ASAYİŞ  |  EKONOMİ  |  SPOR  |  SAĞLIK  |  KÜLTÜR SANAT  |  DÜNYA  |  MAGAZİN  |  TÜRKİYE  |     RESİM GALERİSİ  |    VİDEOLAR  |    KÖŞE YAZILARI
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Tacettin ELMAS

BİR KASIM VE SONRASI.

05 Ekim 2015 Pazartesi   |   1261 kişi okudu
Bu haberi paylaş

BİR KASIM VE SONRASI.

Türkiye kapitalist siyasal sistemi 17 , 25  aralık yolsuzluk ve rüşvet  olayı ile içine düşmüş olduğu  siyasal kriz ile boğuşmaya devam ediyor. Yedi haziran seçimleri ile bunu aşmaya çalıştı ise de başarılı olamadı. Süreç,  gündem daha da ağırlaştırılıp kirli bir savaş atmosferi ile bir kasıma ertelendi.

Siyasal alanda önü tıkanan yapı,  ekonomik yaşam alanındaki çelişkilerin derinleşmesi ile  sorunun daha da  ciddi bir boyuta büründüğünün farkında. Ekonomik istikrar ile  sıkıntısız bir şekilde ilerliyebilmek için siyasal krize sağlıklı, demokratik bir çözümün artık bir zorunluluk olduğunun bilincinde olarak önünü tıkayan siyasal yapının değişmesinin zorunluluğuna inanmış durumda.

Bu düşünceye kolay gelmedi. Deyim yerindeyse, bin nasihat’tan  bir  müsibet  alarak, yaşıyarak  geldi. Ta ilk başta,  ekonomik alanda sonuna kadar serbestlik, sonuna kadar özgürlüklere evet deyip siyasal alanda sonuna kadar otoriterleşen, tek benciliği kurumsallaştıran, milletvekilinden tut en küçük parti teşkilatı örgüt başkanını tayin eden bir siyasal örgütlenme anlayışının sisteme yapacağı en büyük katkı bundan başka bir şey olamaz. Bu siyasi temsilliyet anlayışı demokratikleşmediği sürece, yani demokratikleşme aşağıdan yukarıya doğru bir örgütlenmeye dönüşmediği sürece  bir kasım da da hangi parti ya tek başına yada koalisyon olarak iktidar olursa olsun bir süre sonra karşılaşacağı sorun yine aynı sorunlar olur. Yani iktidar değişimi ile biraz nefes almaya başladım diyen sistem tekrar tıkanmaya başlar.

Bu gün demokratik olmaya çalışan sistemin önündeki tek engel bu tek merkezci otoriter anlayıştır. Dün yedi haziranda nasıl ki koalisyonun kurulmasına engel olundu ise, hiç merak edilmesin yarın bir kasımda ortaya çıkacak olan benzer seçim sonuçlarından sonra da ortaya çıkacaktır. Bir Kasım seçim sonuçları; eğer tek partili, ya da olası bir CHP, HDP çoğunluk koalisyonuna dönüşecek şekilde sonuçlanmaz,  kamuoyunda bir baskı unsuru oluşturacak şekilde sonuçlanmaz ise bu gün siyasetin gündemini meşgul eden siyasi argümanlar ve savaş senaryoları yarın daha da yoğunlaştırılarak devam ettirilecektir.

Bu gün sistemin siyasal temsilliyet  noktasında bulunan AKP’de  bir değişim yaşanmadığı sürece (ki bu görünüşe göre bu mümkün görünmemekte) AKP dün olduğu gibi yarında aynı çekincelerden dolayı hiçbir koalisyon ortaklığına girmeyecektir. AKP ilk kurulduğu günden bu güne kadar hiçbir zaman kendi içinde bir demokratikleşme, buna uygun bir kurumsallaşmayı benimsemedi. Bu yapı bu gün bütün ekonomik ,siyasaL,toplumsal sorunların çözümsüzlüğünün önündeki tek engeldir. Aynı araç ve düşünceler ile sorunlara yaklaşıp farklı sonuçlar beklemek ancak hayallerde olur. Gerçi Türkiye toplumu, halkları hep hayallerle avutularak bu günlere getirildi. Tabi bir türlü demokraik düşünmeyen anti demokratik kafalı  siyasiler tarafından.Toplumun demokratikleşmesinin önündeki en önemli engel bu hastalıklı yapıdır. Öyleki böylesi bir anlayış ülkeyi kendi çıkarları için en acımasız,amaçsız,nedensiz savaşlara bile sürükliyebilmektedir.

Muhalefet partileri her ne kadar toplumun asıl soruları olan geçim derdi odaklı politikalar gündemlerine alıp onların üzerine yoğunlaşmaya çalışıyorlarsa da yıllardır kronikleştirilen bu algı siyasetini kıramıyorlar. Gerçi yedi haziran seçimleri ile bir nebze bu algı kırılmaya başlandı ama hala yeterli değil.

Türkiye toplumu, halkları bir Kasımda hem kendilerinin, hem de bölge halklarının savaş ve barış arasındaki terçihlerini oylayacak, bir anlamda bölge halklarının kaderini bu seçimde tayin edecek. Hem içine sürüklendikleri açlık,yoksulluk savaşına, hem de siyasi savaşlara oyları ile ya evet ya da hayır diyerek son noktayı koyacaklar. TABİİ Kİ DİLEĞİMİZ HER ŞEYİ İLE BARIŞ,BARIŞ’TAN YANA BİR TERCİHTE BULUNMALARI.

Bu haberi paylaş


15 Ağustos 2016 Pazartesi
23 Mayıs 2016 Pazartesi
26 Nisan 2016 Salı
18 Nisan 2016 Pazartesi
17 Mart 2016 Perşembe
09 Mart 2016 Çarşamba
15 Şubat 2016 Pazartesi
09 Şubat 2016 Salı
02 Şubat 2016 Salı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Güneş Tv Medya
 
 
 
Güneş Tv Yayın Akışı
   
 
Copyright © 2004 - 2018  gunestv.com
Malatya Güneş Medya Grup - Güneş Tv - Gerçek Gazetesi