ANASAYFA KÜNYE REKLAM İNSAN KAYNAKLARI İLETİŞİM
Üye Girişi Üye Ol Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle  
Haber Ara    
   GÜNDEM  |  SANAT  |  KULİS  |  GÜNCEL  |  GÜNDEM  |  SİYASET  |  ASAYİŞ  |  EKONOMİ  |  SPOR  |  SAĞLIK  |  KÜLTÜR SANAT  |  DÜNYA  |  MAGAZİN  |  TÜRKİYE  |     RESİM GALERİSİ  |    VİDEOLAR  |    KÖŞE YAZILARI
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Tacettin ELMAS

KOALİSYON MASASI

30 Haziran 2015 Salı   |   1161 kişi okudu
Bu haberi paylaş

         “ Her yiğidin gönlünde bir aslan yatar” diye bir halk deyimi var.

       Malum demokrasi gereği, yapılan seçimlerde çıkan sonuçlara göre hiçbir parti tek başına iktidar çoğunluğunu sağlayamayınca ister istemez ilk etapta koalisyon seçeneği akla geldi. Bir yanda tam on üç yıldır, tek başına iktidar nimetlerinden sonuna kadar keyfince yararlanan ve bunun verdiği öz güven ve moral ile  oy kaybetmesine rağmen yinede birinci parti olan iktidar partisi AKP. Diğer yandan, bir iki defa kıyısında köşesinde iktidara tutunmanın dışında hiç iktidar olamamış, iktidar olmanın umudu ile yanıp tutuşan muhalefetteki sol partiler. MHP’yi saymıyorum  çünkü  onların deyimi ile kendileri iktidar olmasalar bile fikir ve ideolojileri hep iktidarda.

      Bu sonuçlara göre hem sağda, hem solda   aynı temel değer yargıları, eğitim, kültür  ve aynı sosyolojik temelden gelen ve belli bir toplumsal tabanları olan bir büyük, bir küçük sağ parti ile bir büyük bir de küçük sol parti, mevcut anti demokratik barajı aşarak parlamentoya girdiler. Türkiye’ de kendi iç dinamizmi ile gelişip büyüyen ulusal nitelikli bir kapitalizm olmayınca bunun zorunlu bir sonucu olan güçlü bir işçi sınıfı’ da olmadı. Böyle olunca’ da siyaset yapan siyasi partiler politikalarını hiçbir dönemde tüm toplumsal kesimlerin temel çelişkisi olan ekonomik çelişkiler temelinde yapmadılar. Hep en kolay olan yolu seçtiler. Yani din, mezhep, etnik yapı gibi değer yargıları üzerinde yaptılar. Bu yolla toplumun asıl yaşam çelişkilerini, aslında hiç olmayan suni yaşam çelişkileri yaratarak öteleyip üzerini hep örttüler.Bu yolla kutuplaştırdıkları toplum içerisinde birde kendi önceliklerine göre kırmızı çizgiler oluşturdular. Normal’ de kendilerinin yok edecekleri, toplumun geçmiş yaşam biçiminden kaynaklı bazı algı ve ön yargıları bizzat kendileri siyasetin merkezine taşıyarak politika yaptılar.

      Şu bir gerçek, Türkiye’de ekonominin ana damarlarını temsil eden iç ve dış ortaklı yerli ve yabancı sermaye çevreleri ta ilk baştan itibaren hem ekonomik olarak, hem siyaseten ortamın normalleşmesi için merkez sağ ve merkez sol ağırlıklı bir koalisyon hükümetinden yana tavır geliştirdiler. Bu da bir AKP ve CHP koalisyonu demekti. Tabi evdeki hesap pazara uymadı. Çünkü bu güne kadar kendilerini sıkıntısız sorunsuz temsil eden AKP bunu istemiyordu. Geride bıraktığı icraatlar hesap verilebilir cinsten değildi. Artık Avrupalılaşan yerli sermaye ortaklarıda  yolsuzluk ve rüşvet olayları ile anılan bir iktidar tarafından temsil edilmekten hoşnut değildi ve bunun değişmesini istiyorlardı.

      Koalisyonlar aynı sistem tarafından beslenen, ancak farklı görüş ve düşüncelere sahip olan siyasi partilerin ortak metinler etrafında anlaşarak oluşturdukları yapılardır. Asgari müştereklerde anlaşarak oluşturulan koalisyon yönetimleri sanıldığı gibi başarısız yönetimler değil. Tabi,  siyasiler tarafında politik kutuplaşma yaratılarak yönetilmeyen ülke ve toplumlarda.

      Bir kırmızı çizgilerimiz anlayışı  dayatması ile koalisyon yönetimleri oluşmaz. Evet bir toplum yönetimi için olmazsa olmaz kırmızı çizgilerin olmasından daha doğal bir şey olmaz, olmamalıdır’da. Bu kırmızı çizgiler toplumun genel yaşam biçimi, onun refah durumu, hak, hukuk, adalet, insan hakları temelli, geleceğe yönelik gelişmesi temelinde olmalıdır. Toplum içerisinde birkaç kişinin,( bunlar bakan, başbakan hatta cumhurbaşkanları’da olabilir.) temel öncelikleri olmamalıdır.

      Asgari ücret’in, emekli maaşlarının AÇLIK SINIRININ üzerine çıkartılması. Taşeron işçiliğin kaldırılması. Adil ve eşit bir gelir dağılımının uygulanması, işsizlik ve açlığın insanları tehdit eder konumdan çıkarılması, temel insan haklarının bu temelde toplumu oluşturan her birey için en temel hak ve değer olarak kabul edilip uygulanması, nedeni ne olursa olsun SAVAŞ denen bir insanlık, doğa ve her türlü canlıyı yok eden anlayışın siyaset ve toplum hayatından çıkarılması,  bu temel anlayış ile yapılanmış güçlü bir sosyal devletin oluşturulması, yada var olanın bu temel ilkeler etrafında yeniden yapılandırılması bir koalisyon masasındaki kırmızı çizgiler olmalıdır. Yoksa üç beş bakan, başbakanın, adının yolsuzluk ve rüşvet olaylarına karışması ve bunun sorgulanmaması, insanları,emeklilerini açlık sınırının altında yaşamaya mahküm etmek, milyonlarca aç, işsiz eğitimli gencini kaderin cilvesidir diye meşrulaştırmaya çalışmak, her fırsatta SAVAŞ tamtamları çalmak, kırmızı çizgiler değildir,olmamalıdır.

       Bu gün bu iki anlayış etrafında  açılan bir koalisyon masasında uzlaşma çıkarmı.? Çıkmaz. Şu anda yapılanlar, söylenenler olası bir erken seçimde tarafların elerinde kulanacakları seçim kozlarını birbirlerine üstünlük sağlamak için atılan adımlar, söylenen sözlerdir. Yani bu masa ve bu anlayışta geri adım atması gereken iktidar partisi AKP dir. O da geri adım atmayacağına göre,masada erken seçim zorunluluğu çıkacaktır. Karar verecek olanda yine halk olacak.Halk ya kendi kırmızı çizgileri doğrultusunda oy kullanacak, yada birkaç bakan, başbakanın kırmızı çizgileri doğrultusunda oy kullanacak. Top yine halkın önüne geliyor. 

Bu haberi paylaş


15 Ağustos 2016 Pazartesi
23 Mayıs 2016 Pazartesi
26 Nisan 2016 Salı
18 Nisan 2016 Pazartesi
17 Mart 2016 Perşembe
09 Mart 2016 Çarşamba
15 Şubat 2016 Pazartesi
09 Şubat 2016 Salı
02 Şubat 2016 Salı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Güneş Tv Medya
 
 
 
Güneş Tv Yayın Akışı
   
 
Copyright © 2004 - 2018  gunestv.com
Malatya Güneş Medya Grup - Güneş Tv - Gerçek Gazetesi