ANASAYFA KÜNYE REKLAM İNSAN KAYNAKLARI İLETİŞİM
Üye Girişi Üye Ol Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle  
Haber Ara    
   GÜNDEM  |  SANAT  |  KULİS  |  GÜNCEL  |  GÜNDEM  |  SİYASET  |  ASAYİŞ  |  EKONOMİ  |  SPOR  |  SAĞLIK  |  KÜLTÜR SANAT  |  DÜNYA  |  MAGAZİN  |  TÜRKİYE  |     RESİM GALERİSİ  |    VİDEOLAR  |    KÖŞE YAZILARI
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Tacettin ELMAS

DARBE VE DİKTATÖRLER.

14 Mayıs 2015 Perşembe   |   1225 kişi okudu
Bu haberi paylaş

  DARBE VE DİKTATÖRLER.

 Nedir darbe? Neden ihtiyaç duyulur? 12 Eylül askeri darbesini neden yaptılar? Darbelerin sorumlusu sadece asker mi? Bu ve buna benzer sorular her kişinin siyasi bakış açısına göre çoğaltılabilinir. Bakış açıları farklı da olsa sivil ya da askeri nitelikli her darbenin temel amacı, en öncelikli hedefi ekonomiktir. Diğer siyasi ve sosyal etkenler bu amacın gerçekleşme olasılığına göre farklılık gösterebilir. Tabi buna uygun olarak diktatörlerin kimlikleri de farlılık gösterip değişebilir.

    Bir darbe olayını, içinde gelişmiş olduğu ekonomik, sosyal ve siyasal koşullardan ayrı ve bağımsız düşünmek insanı yanlış sonuç ve çözümler üretmeye götürür. Tıpkı bu gün,12 eylül askeri faşist darbesini götürüp sadece bir Kenan Evren ve beraberindeki beşli askeri konsey üyelerine bağlayan siyasi yaklaşımlarda olduğu gibi. Halbuki o dönemde Türkiye de yerleşik olan kapitalist siyasal sistemin tüm bileşenleri bu darbe ortamının oluşmasında, Kenan Evrenin deyişi ile “ şartların olgunlaşmasını” el ele vererek birlikte hazırladılar. En başta, Türkiye sermaye çevreleri ve onlarla aynı ekonomik beklentiler içerisin de olan dış sermaye gurupları. Tek amaç ta mevcut yerleşik olan devletçi ekonomik kapitalizmden, rekabetçi serbest piyasa ağırlıklı ekonomik modele geçişin ortamını hazırlayıp uygulamaktı. Bunun için, ekonomik ve siyasi hayatta örgütlü olan sol ve sosyalist güç ve dinamikleri bir şekilde dağıtmak zorunluydu. Çünkü bu geçişin önündeki en büyük engel bu siyasal anlayışın temsilcileriydi yine de hiçbir gerekçe göstermeden darbe yapmak olmazdı. Elerindeki en iyi malzeme de , yine devletin kendi eliyle yapılandırıp örgütlediği ülkenin ekonomik ve sosyal yapısı ve bu yapıda beslenen güç ve dinamiklerdi. Öylede yaptılar. Resmen devleti oluşturan güç ve kurumların desteği ile şarları olgunlaştırdıktan sonra amaçlarını gerçekleştirdiler.

     Her ne kadar bu darbe ve topluma yaşatılanlar, darbe lideri Kenan Evren ile sembolleştiriliyor ise de, Türkiye de hala darbe eliyle topluma dayatılan bir anayasa var ve bu anayasa da sonuna kadar yararlanan siyasi bir iktidar var. Yani aslında Kenan Evren ölmedi eserleri ile hala yaşıyor, yaşatılıyor. Tıpkı darbenin hemen ardından A.Türkeş’in “önemli değil, biz iktidarda değiliz ama fikirlerimiz iktidarda” dediği gibi. Ve yine bu gün AKP darbeye karşıyım diyerek darbe anayasasından sonuna kadar yararlandığı gibi. O bakımdan ne zamanki Evrenin Dayatma anayasası ortadan kaldırılır ve yerine demokratik bir anayasa yapılıp uygulanır ise o zaman bir diktatör ölmüş olur. Hem Evren anayasasının partiler ve seçim yasasını uygulayarak partini örgütleyip aynı yasa ile seçimlere gireceksin, hem de bu seçim arifesinde cenazeye katılmayarak ne kadar demokratik olduğunu topluma inandırmaya çalışacaksın. Tam bir riyakarlık örneği.

     Dün, kendisi için her ne pahasına olursa olsun ulaşılması zorunlu olan siyasi hedefler, bu gün kendi gelişmesinin önüne birer engel teşkil etmeye başlamış ise burada değişim kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiş demektir. Siyasal sistem, bu tarz değişimleri ne kadar az zararlar ile yumuşak bir şekilde gerçekleştirir ise o kadar kendi dokusuna zarar vermemiş olur. Bu gün, bu seçim ile bir bakıma bu amaç hedeflenmektedir. Yani bu güne kadar Kenan Evren anayasasın bütün kurumlarından yararlanarak gelişen, özellikle sermaye çevreleri değişen koşullara paralel olarak kendi içinde siyasi ve sosyal bir değişimin de artık kaçınılmaz hale geldiğini gördüklerinden dolayı, AKP eliyle modernleştirilerek devam etirilmeye çalışılan bir iktidara sıcak bakmıyorlar.

    Siyasal sistem için, darbe ve diktatörlükler dünün koşulları içinde doğru çözümler olarak görüldü. Her seferinde de değişik gerekçeler ileri sürülerek yapıldı. Kendilerince istenilen amaçlara da ulaşıldı. Kendi, ekonomik ve sosyal geleceğini tehlikede gördüğü her zaman bu yöntemi yine kullanmakta da çekinmez. Zira hiçbir diktatör, diktatörlük yapmak için geldiğini söylemez. Aksine kendince “Demokrasiyi koruyup kollamak için yönetime el koyduğunu” söyler. Onun için diktatörlüğü kabullenmez. Evren’in hiçbir zaman kabullenmediği gibi.

      Eğer Kenan Evren diktatörlüğünden kurtulmak isteniyor ise, tüm toplum olarak işçisinden, emekçisine, sermayedardan, tüccarına kadar bu seçim çok önemli bir fırsattır. Bu yapı artık tüm toplumsal dinamiklerin gelişimi için bir engel haline dönüşmüştür. Toplum bu seçimde iki yaşamsal seçenek için tercihini yapacak. Ya kendi içinde ismi değişik yeni Kenan Evren’ler ile yeni serüvenlere yol açarak bildiğini okumaya devam edecek. Ya da kendi kabuğunu kırarak çağdaş, modern bir anayasa yaratacak olan bir oluşumun önünü açarak insan olma kimliğini önce kendisine sonra dünya toplumuna ispat edecektir.

    Türkiye deki siyasal sistem normalleşmek istiyor ise, tek ayak üzerinde yürümekten kurtulmalıdır. Diktatörlükler ile nasırlaştırmış olduğu sağ ayağını, sol ayağını da besleyip devreye koyarak normal bir beden üzerinde yaşamaya çalışmalıdır. Yoksa hep bağımlı,  hep köle olmaktan kurtulamayacaktır.

Bu haberi paylaş


15 Ağustos 2016 Pazartesi
23 Mayıs 2016 Pazartesi
26 Nisan 2016 Salı
18 Nisan 2016 Pazartesi
17 Mart 2016 Perşembe
09 Mart 2016 Çarşamba
15 Şubat 2016 Pazartesi
09 Şubat 2016 Salı
02 Şubat 2016 Salı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Güneş Tv Medya
 
 
 
Güneş Tv Yayın Akışı
   
 
Copyright © 2004 - 2018  gunestv.com
Malatya Güneş Medya Grup - Güneş Tv - Gerçek Gazetesi