ANASAYFA KÜNYE REKLAM İNSAN KAYNAKLARI İLETİŞİM
Üye Girişi Üye Ol Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle  
Haber Ara    
   GÜNDEM  |  SANAT  |  KULİS  |  GÜNCEL  |  GÜNDEM  |  SİYASET  |  ASAYİŞ  |  EKONOMİ  |  SPOR  |  SAĞLIK  |  KÜLTÜR SANAT  |  DÜNYA  |  MAGAZİN  |  TÜRKİYE  |     RESİM GALERİSİ  |    VİDEOLAR  |    KÖŞE YAZILARI
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Tacettin ELMAS

ANALİZ…

06 Mayıs 2015 Çarşamba   |   1842 kişi okudu
Bu haberi paylaş

Türkiye’de ki kapitalist siyasal sistem, ilk defa bu dönemde sol ve sosyal demokrat bir iktidar eliyle yönlendirileceğinden rahatsızlık duymadan sorunlarına geniş bir toplumsal perspektifte çözümler üretebileceğine inanmış durumda.

      Gelişmesinin her aşamasında kapitalist siyasal sistem sahipleri (Burjuvazi) her türlü sol ve sosyal demokrat düşünce yapılanmalarına, partilere, güç ve dinamiklere hep mesafeli durdu. Bütün siyasal tercihlerini hep sağ siyasal temsiliyette aradı. Her seçim döneminde bazen açık, bazen el altında hep o siyasal partileri destekledi.Bunun için  bütün askeri darbe yönetimleri hep sağ siyasal düşünce yapısının uzantısı olarak örgütlendi, desteklendi. Bu siyasal bakış ve örgütlenme anlayışı bir anlamda soğuk savaş dönemlerinin zorunlu bir sonucu olarak kendisini siyasal sistem sahiplerine dayatıyordu. Yani sistem temsilcisi burjuvazi her dönemde kendi varlığına bir tehdit olarak hep kendi çalışanını,(İşçi sınıfını) onun haklarını savunanları, o düşünce temsilcilerini görüyor ona göre tavır geliştiriyor, elindeki devlet organını ona göre yapılandırıyordu. En demokratik hak ve talebe bile tahammül etmeden hepsini bastırmayı normal demokratik bir anlayış olarak kabul ediyordu. Her türlü din, dini inanç görüş ve düşüncelerin sırf

ANALİZ…

bu siyasal anlayış tarafından sömürülmesini olağan, yapılması gereken bir faaliyet olarak kabulleniyordu. Ta ki soğuk savaş dönemi sona erene, sol ve sosyal demokrat düşünce sistemi hayati oranda tehdit unsuru olmaktan çıkana, sermaye ve emeğin ulusal özelliklerini yırtıp küresel maddi bir güç haline dönüşene kadar. Kapitalizmde güçlü soysal devlet yapısının öne çıkması bu sürecin başlaması ile birlikte başlar.

      Güçlü sosyal devlet örgütlenmelerinin öncüleri hep sol, sosyal demokrat ve sosyalist  parti ve örgütlenmelerdir. Eğer bir toplumda sağ siyasal iktidarlar bu acıdan bazı küçük adımlar atmış ise de bu sol politikaların etkisinde toplum karşısında kurtulamayışlarındandır. Hata bu sağ iktidarlar, solun etkisinden kalarak kerhen de olsa kaşıkla verdikleri bu demokratik talepleri daha sonra kepçe ile de almışlardır. Tıpkı günümüz AKP iktidarında görüldüğü gibi.

 Türkiye siyasal sisteminin, bu güne kadar sırtında bir kambur olarak taşıya geldiği sağ siyasal anlayış, siyasal uygulamaları ile artık sisteme zarar vermektedir. En küçüğünden, en büyüğüne kadar toplumun bütün sosyal güç ve dinamikleri bu rahatsızlıklarını çeşitli şekillerde dışa vuruyor. Kimi açık açık, kimi kapalı  el altında. Kapalı el altında tepki gösterenler daha ziyade şu ve ya bu şekilde iktidar ile ekonomik bir bağları olanlar. Muhalefet partilerinin güçleri arttıkça bu kesimler biraz daha cesaretlenerek ortaya çıkmaya başlarlar.

   Evet;  kimilerinin dediği gibi sol Türkiye de iktidar olamaz, sorunlara çözüm üretemez, hep muhalefette kalır. Sermaye çevreleri buna izin vermez. Muhafazakar  sağ, dindar çevreler sola oy vermez onun için bu seçimde yine sağ bir iktidar çıkar deniyor ise de bunun böyle olmadığını sekiz haziran sabahın da göreceğiz. Çünkü,

 Türkiye de beklide şimdiye kadar hiç olmadığı kadar toplumun ekonomik sorunları, geçim derdi, her türlü manevi yaşam sorunlarını önüne geçmiş durumda.    Bu sorunların yaratıcısı da bu alanlarda her bakımdan en güçlü olan sağ siyasal bir iktidardır. İlk defa bu güçlü iktidar, hem iktidar, hem muhalefet politikası tayin edememenin ezikliğini yaşıyor. Sistemin en ağır toplumsal sorununa çözüm üretemiyor. Aksine varlığı ve uygulamaları ile bir sorunlar yumağı haline dönüşmüş.

     Her yönü ile ağırlaşan ekonomik, sosyal ve toplumsal sorunların hem demokratik, hem insani çözüm yolu güçlü bir sol ve sosyal demokrat iktidardan geçiyor. Bu tek başına bir CHP, ya da CHP, HDP koalisyonu demektir. Bu ve bundan sonraki dönemde siyasal sistemin sağlıklı işlemesinin, güçlü bir sosyal devlet olmasından geçiyor. Bunun çaresi de bir sol iktidardır. Bunun için toplumda, siyasal sistemde psikolojik olarak hazır.

Bu haberi paylaş


15 Ağustos 2016 Pazartesi
23 Mayıs 2016 Pazartesi
26 Nisan 2016 Salı
18 Nisan 2016 Pazartesi
17 Mart 2016 Perşembe
09 Mart 2016 Çarşamba
15 Şubat 2016 Pazartesi
09 Şubat 2016 Salı
02 Şubat 2016 Salı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Güneş Tv Medya
 
 
 
Güneş Tv Yayın Akışı
   
 
Copyright © 2004 - 2018  gunestv.com
Malatya Güneş Medya Grup - Güneş Tv - Gerçek Gazetesi