ANASAYFA KÜNYE REKLAM İNSAN KAYNAKLARI İLETİŞİM
Üye Girişi Üye Ol Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle  
Haber Ara    
   GÜNDEM  |  SANAT  |  KULİS  |  GÜNCEL  |  GÜNDEM  |  SİYASET  |  ASAYİŞ  |  EKONOMİ  |  SPOR  |  SAĞLIK  |  KÜLTÜR SANAT  |  DÜNYA  |  MAGAZİN  |  TÜRKİYE  |     RESİM GALERİSİ  |    VİDEOLAR  |    KÖŞE YAZILARI
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Tacettin ELMAS

CİNNET TOPLUMU, ÖZGECAN VE DİĞERLERİ…

19 Şubat 2015 Perşembe   |   2248 kişi okudu
Bu haberi paylaş

    CİNNET TOPLUMU, ÖZGECAN VE DİĞERLERİ…

Türkiye gibi hemen hemen her gün bir ya da birkaç kadın cinayetti, tecavüz ve şiddet olayının yaşanmış olduğu bir ülkede neden ÖZGECAN olayı ülke geneline yayılan geniş bir toplumsal tepkiye dönüştü? Hem de tamamen örgütsüz ve kendiliğinden gelme hareketler şeklinde. Hiç bir olay, (bireysel ya da toplumsal),  hiç neden ve gerekçe olmadan meydana gelmez. 

        Bir toplumda insanların düşünce tarzını, siyasi, sosyal, kültürel yaşam biçimini belirleyen en önemli şey, insanların içinde doğup büyüdüğü çevre ve o çevrede hâkim olan ekonomik koşulların yaratmış olduğu sosyal ve kültürel yaşam biçimi ile insanların kendi aralarında zorunlu olarak, kendi iradelerinden bağımsız olarak kurmuş oldukları sosyal ilişkilerdir. Bununda en belirgin, itici gücü ekonomik yaşamda şu anda belirleyici olan kapitalist özel mülkiyet ilişkileridir. Bu mülkiyet ilişkilerinin hâkim olduğu, toplumsal yapıları oluşturan en güçlü aile kurumundan tutun, en güçlü dini kurum ve kuruluşlara kadar parçalayıp kendi etki alanı dışında kalacak hiçbir sosyal yapı yoktur. Olmazda.

        Ekonomik, sosyal, kültürel olarak yoksullaştırılmış olan, ya da bu sosyal sarmal içerisinde tutunamayıp dibe düşen bireylerin oluşturduğu bir toplumsal yapıda, birey eğitim olarak içine düştüğü sosyal çelişkinin nedenlerini çözmekten yoksun ise. Hele birde bu sosyal depremi, bir dini referans ile aşacağını ona telkin etmeye çalışan idareciler tarafından yönetilip cesaretlendirilir ise o toplumun içinde çıkan bireysel şiddet anlayışını güçlendiren toplumsal cinnetin önüne geçilmez.

        Şimdi, Türkiye’de olan ve ilk hedefi hep kadın ve çocuklar olan bu. O halde hep böylemi gidecek?

       Öncesini bir tarafa bıraksak ta, on üç yıl gibi bir zaman zarfı, ekonomik ve sosyal gelişmelerin bir insanın kişilik, toplumsal gelişim ve şekillenmesi açısında önemli bir zaman dilimidir. Özellikle her seçim döneminde topluma verilen umut ve vaatlerin insanın günlük ekonomik ve sosyal yaşamında bir türlü tatmin edici şekilde karşılanmaması. Hatta var olanlarında giderek elden gitme duygusunun öne çıkmaya başlaması. Buna bağlı olarak toplumsal değer yargılarının erimesi, Toplumu oluşturan her bireyin gelecek ile ilgili kaygılarının artması, can ve mal güvenliği endişelerinin yaygınlaşması bireyin, giderek toplumun sosyal gelişimi üzerinde psikolojik bir baskıya dönüştü. Toplumdaki bu ekonomik ve sosyal çelişkilerin yarattığı bireysel çözümsüzlük ortamı,  örgütsüz olan toplumda kendiliğinden gelme toplumsal ve sosyal tepkilere dönüşmeye başladı.

     Bu ülkede, on üç yıldır iktidarda olan ve giderek iktidar olmanın ötesine geçerek devletleşmeye çalışan AKP her ne kadar da tıpkı bir muhalefet partisi pozisyonu ile olaylara eleştirel yaklaşıp

“sorumluluk bana ait değil” ya da sosyal politikaları güçlendireceğine, bireyleri hep dini telkinlerle ikna etme yoluna başvurması sorunun daha da ağırlaşarak yaygınlaşmasına neden oldu. Daha önce başbakan kimliği ile bu gün cumhurbaşkanı kimliği ile on üç yıllık AKP hükümetlerinin ekonomik,  sosyal, siyasal, kültürel tüm politikalarının tek belirleyicisi olan cumhurbaşkanı, ABD de hunharca öldürülen üç Müslüman gencin öldürülmesine bir süre tepkisiz kalan OBAMA ya “Biz siyasiler kendi ülkelerimizde dökülen kanlardan sorumluyuz” derken çok doğru bir tespitte bulunuyordu.

     Evet, nasıl ki ABD de öldürülen üç Müslüman masum genç öğrencinin öldürülmesin de başkan OBAMA ve partisi sorumlu ise, o zaman Türkiye de de AKP iktidarı döneminde dökülen, döktürülen her damla kanın ve cinayetin sorumlusu da AKP Bu gün bireysel ve toplumsal hayatta artık olağan hale gelip sıradanlaşmış gerek kadına yönelik şiddet, tecavüz ve ölüm olayları, gerek toplumdaki diğer bireysel ve toplumsal şiddet ve terör olaylarının sorumlusu tam on üç yıldır uygulanan AKP’nin ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel, eğitim, sağlık, hukuksal iç ve dış politikalarıdır.

   Türkiye de on üç yıldır uygulanan bu politikalar toplumun ekonomik, sosyal dokusunun parçalanmasına neden olmuş, başta aileler, devamında toplumsal dokuyu oluşturan tüm bireysel ve sosyal ilişkilerin çöküşünü hızlandırmıştır. Ne yazık ki bunu önleyecek her hangi yeni bir politikada yok.  Öyle idam cezaları ile iç güvenlik paketleri ile zorunlu din eğitimi politikaları gibi ekonomik ve sosyal yaşamda karşılığı olmayan sadece gündem değiştirme amaçlı, oyalama taktikli, geçici politikaların toplumu bir yere götürmeyeceği Bu gün toplumda yaşanan travmalardan anlaşılmıştır.

     Bu politik anlayış ve zihniyet değişmedikçe daha çok “ÖZGECAN”’lar kadınlar, kızlar, çocuklar aramızda, gözümüzün içine baka baka çekilip alınacak, öldürülecektir. Her ÖZGECAN, her kadın cinayeti, her şiddet saldırganlığı bir neden değil, bir nedenler sonucudur. Zihniyet ve kadına, insana bakış açısı değişmedikçe bu toplum bu insanlık dışı olayları daha çok görecektir.

   Çözüm adil ve eşit gelir dağılımı temelinde yeşerecek olan bir sevgi ve kardeşlik anlayışında büyüyecek insan öncelikli toplumsal politikalarda.

Bu haberi paylaş


15 Ağustos 2016 Pazartesi
23 Mayıs 2016 Pazartesi
26 Nisan 2016 Salı
18 Nisan 2016 Pazartesi
17 Mart 2016 Perşembe
09 Mart 2016 Çarşamba
15 Şubat 2016 Pazartesi
09 Şubat 2016 Salı
02 Şubat 2016 Salı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Güneş Tv Medya
 
 
 
Güneş Tv Yayın Akışı
   
 
Copyright © 2004 - 2018  gunestv.com
Malatya Güneş Medya Grup - Güneş Tv - Gerçek Gazetesi