ANASAYFA KÜNYE REKLAM İNSAN KAYNAKLARI İLETİŞİM
Üye Girişi Üye Ol Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle  
Haber Ara    
   GÜNDEM  |  SANAT  |  KULİS  |  GÜNCEL  |  GÜNDEM  |  SİYASET  |  ASAYİŞ  |  EKONOMİ  |  SPOR  |  SAĞLIK  |  KÜLTÜR SANAT  |  DÜNYA  |  MAGAZİN  |  TÜRKİYE  |     RESİM GALERİSİ  |    VİDEOLAR  |    KÖŞE YAZILARI
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Tacettin ELMAS

DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ

29 Aralık 2014 Pazartesi   |   1320 kişi okudu
Bu haberi paylaş

DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ

   İlk başta şu gerçeği kabullenelim. Eğer Türkiye toplumunun ekonomik, sosyal ve siyasal olarak belli bir gelişmişlik ya da geri kalmışlık içinde olduğunu kabulleniyor isek her iki sonucun tek sorumlusu, çok partili seçim sistemine geçtikten sonra hep iktidar olan adı zaman zaman değişmiş olsa da (DP, AP, MSP, MHP, ANAP, DYP, AKP ve darbe yönetimleri de dahil) hep sağ siyasal anlayış temelinde örgütlenip iktidar olan siyasi partilerdir.

   Türkiye’de çok partili seçim sisteminden bu yana sol siyasal anlayış hiçbir zaman iktidar olmadı. Öyle bir iki yılı bile bulmayan koalisyonlu iktidarlara iktidar olundu bile denemez. Çünkü daha iktidarın “i” sini bile tanıma fırsatı olmadan ya iktidardan düştüler ya da düşürüldüler.

   Birileri Türkiye’nin dışa karşı bağımsız ya da bağımlı olduğuna inanıyor ise bunu yaratan iktidarlar özellikle toplumun geleneksel, feodal. sosyal yapısı ve uhrevi yaşam alanını muhafaza etmeye çalışarak ya da bu alanı sömürerek uyguladıkları kapitalist ekonomik yapı içerisinde kendilerine kapitalist bir ekonomik yaşam alanı yaratıp iktidar olan sağ siyasi parti yönetimleri ve iktidarları olmuştur.

   Demokrasi ya da AKP deyimi ile bir ileri demokrasi varsa geçmişten günümüze bunun tek sahibi sağ siyasal anlayış ve bu anlayış etrafında örgütlenip iktidar olan sağ siyasal partilerdir. Toplumun geleneksel, feodal kültür anlayış ve hiyerarşi ile örgütlenen sağ siyasal partiler çok doğal olarak kendi anlayışlarına göre ben merkezci, tek adam odaklı, yukarıdan aşağıya adam atama, kural belirleme yöntemli bir demokrasi algısı geliştirdiler. Bu anlayışı da ekonomik olarak bütünü ile bağımlı oldukları Avrupa birliği topluluğuna “bize özgü şartlar” olarak sunmaya çalıştılar. Halende ikna etmeye çalışıyorlar. Onun için dün A, B, C partileri ve askeri darbeler eli ile söz de uygulanan kişi, parti ve partiliye özgü demokrasi bu gün bir farklılık yaratılarak ileri demokrasi olarak uygulanmaya devam ettiriliyor.

   Görünüşe bakıldığında bu ileri demokraside seçimler yapılıyor. Halk seçimlerde kendi özgür iradesi ile oy kullanıp kendisini iktidar da temsil edecek olan vekilleri seçiyor. Oy kullanmada kimse kimseyi siyasi tercihleri, etnik, dini, mezhepsel yapısına göre etkilemiyor.

   Her şey demokrasi formatına uygun bu madalyonun görünen tarafı. Halbuki madalyonun görünmeyen kısmı yürürlülükteki tarafıdır. Burada devrede olan kural belirleyici aktörler yani toplumun içindeymiş gibi görünüp toplumun üstünde örgütlenen siyasi partiler ve onların katı oligarşik bürokrasileridir. Bunlar seçimlerde aday gösterecekleri vekilleri özellikle ekonomik, sosyal, siyasal, dinsel, mezhepsel ve giderek etnik yakınlıklarına bakarak bir sıralama yapar, seçimlerde kendi il ve ilçe teşkilatları aracılığı ile de halkın önüne koyarlar. Burada temel kıstas oligarşik bürokrasiye hiç tartışmasız biat ve bağlılıktır. Halkın, vatandaşın temel görevi de sade vatandaş olarak sandığa gidip belirledikleri listelere oy kullanmaktır.

   Dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri olmayan sadece Türkiye’ye özgü bir ileri demokrasi modeli. İşin sisteme aykırı olan tarafı sol ayağını temsil edecek olan siyasi partilerinde aynı örgütlenme anlayışını benimseyerek “biz farklı bir demokrasi modeli inşa edeceğiz” diyerek örgütlenmeye çalışmalarıdır. Bu yüzden hitap ettikleri toplumsal tabanda bir türlü karşılık bulup iktidar olamayışlarıdır.

   Bir taraftan feodal kültür ve gelenekler etrafından geliştirilen aşiret vari bir siyasal demokrasi anlayışı, diğer taraftan sınırsız imkan ve olanaklarla geliştirilmeye çalışılan sosyal özünden yoksun rekabetçi liberal kapitalist bir ekonomi ve onun yaşam standartları arasında sıkışıp kalmış çaresiz bir halk.

   Tipik bir demokrasi(ileri) modeli. Bu demokrasi modelinin uygulandığı bir ülkede Roboski ve benzeri katliamların olması, kişiye özgü yasaların uygulanması, hukukun nerede ise günü birlik olarak değiştirilmesi, insan bedeninin mülkten daha ucuz olması, devletin üst katında paralel yapıların oluşması, Deniz Feneri, 17-25 Aralık gibi yolsuzluk olaylarının yaşanması gayet doğaldır. Küçük bir azınlığın zenginlikte tavan yaptığı büyük bir halk çoğunluğunun yoksullukta dip yapması normal şeylerdir. Bir iktidar uğruna dinin en büyük bir siyasi meta olarak pazarlanması, hatta bunun için çoluk çocuk, genç demeden görüş düşünce ve etnik yapısına göre toplumda ayrıştırılması normal şeylerdir.

   Dün topluma kabul ettirilmeye çalışılan aşiret demokrasisi modelinde olduğu gibi bu gün ki ileri demokrasi olarak toplum üzerinde uygulanan ileri demokrasi modeli de temel yapı ve özellikleri bakımından aynıdır. Yani kaşıkla verdiğini kepçe ile almak gibi. Ya da bu topluma bir adım ileri attırıp iki adım geri attırmak gibi. Böyle yapacaksın ki toplum içerisine girmiş olduğu hayal dünyasından hiçbir zaman çıkmasın. Saltanat devam ettirilsin.

   Bu anlayıştandır ki Türkiye toplumu demokraside hep yerinde saymıştır.

   Yeni yılda yeni ve güzel günlerde görüşmek üzere demek istiyorum ama hal, gidiş bu iyimser düşüncemi hep engelliyor. Yinede iyi yıllar dileğimle…

Bu haberi paylaş


15 Ağustos 2016 Pazartesi
23 Mayıs 2016 Pazartesi
26 Nisan 2016 Salı
18 Nisan 2016 Pazartesi
17 Mart 2016 Perşembe
09 Mart 2016 Çarşamba
15 Şubat 2016 Pazartesi
09 Şubat 2016 Salı
02 Şubat 2016 Salı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Güneş Tv Medya
 
 
 
Güneş Tv Yayın Akışı
   
 
Copyright © 2004 - 2018  gunestv.com
Malatya Güneş Medya Grup - Güneş Tv - Gerçek Gazetesi