ANASAYFA KÜNYE REKLAM İNSAN KAYNAKLARI İLETİŞİM
Üye Girişi Üye Ol Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle  
Haber Ara    
   GÜNDEM  |  SANAT  |  KULİS  |  GÜNCEL  |  GÜNDEM  |  SİYASET  |  ASAYİŞ  |  EKONOMİ  |  SPOR  |  SAĞLIK  |  KÜLTÜR SANAT  |  DÜNYA  |  MAGAZİN  |  TÜRKİYE  |     RESİM GALERİSİ  |    VİDEOLAR  |    KÖŞE YAZILARI
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt

“KESİME GÖNDERİLMİYOR FİYAT YÜKSELİYOR”

14.04.2018 20:33:00   |   326 kişi okudu
Bu haberi paylaş

“KESİME GÖNDERİLMİYOR FİYAT YÜKSELİYOR”

Bir dizi ziyaretler için ilimize gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yaklaşan Ramazan ayı öncesinde kesime gönderilmesi gereken hayvanların bekletildiğini ifade ederek, "Diyorlar ki nasılsa yarın Ramazan ayı gelecek, fiyatlar artacak. Normalde bugün kesime gidecek hayvanı göndermiyor, piyasada et sıkıntısı olunca fiyatlarda yükseliyor" dedi. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte, 12'ncisi gerçekleştirilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarını ziyaret ederek düzenlenen kırkım şenliğine katıldı. Gerçekleştirilen etkinliğe ayrıca Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Kaymakamı Abdül Kadir Duran, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Malatya Damızlık koyun keçi yetiştiricileri Başkanı İhsan Akın, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yetiştiriciler ve vatandaşlar katılım sağladı.

Kırkım şenliğini organize eden Malatya Damızlık koyun keçi yetiştiricileri Başkanı İhsan Akın emeği geçenlere teşekkür ederek; “Biz her zaman söylüyoruz, yetiştiriciler, üreticiler, üretim, gıda ve su olmadan hiçbir canlı yaşayamaz. Bunu her platformda söylüyoruz. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çakır’a 40 bin kişilik aileyi temsilen yetiştiricilerimiz adına bizlere sunduğu katkıdan dolayı gerek DAP’ı belediye ayağıyla desteklediği için gerekse de yaylada yetiştiricilerimizin en büyük sıkıntısı olan güneş enerjisi panelleri katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Birlik olarak yetiştiricilerimizin yanında olmaya çalışıyoruz. Sizlerden de inşallah desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

“TARIM FUARLARI ÇİFTİ İÇİN BİR FIRSAT”

‘Üründe de kalite ve verimliliği artırma konusunda tarım fuarları çiftçimiz için bir fırsat’ diyen, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır; “Tarım denince Malatya gelişme noktasında. Çok önemli bir konu. Kayısımız için de çok önemli. Kayısının sorunlarıyla ilgili konular Bakanımızın zaten bilgisinde. İnşallah bakanımızdan inşallah ümitliyiz. Büyükşehir olarak ilimizde fuarlar düzenliyoruz. Bu fuarlar sayesinde sektörlerde çok önemli gelişmeler yakalıyoruz. Bizim buradaki amacımız hem sektörlerin gelişmesi hem ilimiz bölgeye de hitap edebilen bu sektörde öne çıkması, bilinçli tarımın yapılması, çiftçimizin teknolojiyle buluşması anlamında, üründe de kalite ve verimliliği artırma konusunda tarım fuarları çiftçimiz için bir fırsata dönüşüyor”

 “TALEPLERİMİZ DEVAM EDİYOR”

Kayısıda kükürt sorununu yeniden gündeme getiren ,AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Malatya’da. Biz Malatya’yı fuarlar şehrine çevirdik. Malatya’yı fuarlar şehrine çevirmesine vesile olan Büyükşehir Belediye Başkanım Ahmet Çakır’a canı gönülden teşekkür ediyorum. Kitap Fuarı’ndan, inşaat fuarlarına kadar birçok alanda uluslar arası fuarlarımız var. Ama en önemlisi Uluslar arası Tarım Fuarı. Bu fuardaki 81 ilden Malatya’mıza gelen sivil toplum örgütlerimiz, işadamlarımız tarım kuruşlarımız Malatya’mızda ve Malatya’da Türkiye’nin tarımını konuşuyorlar.  İktidarlarımız döneminde, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çiftçilerimiz, köylülerimize, üreticilerimize verdiğimiz nakdi desteklerimiz, hibelerimiz, gübre, toprak analiz, mazot desteklerimiz dahil olmak üzere Türkiye Cumhuriyetinde ilk olan çiftçiye, üreticiye destekler bizim dönemimizde verildi. Özellikle Malatya için de kayısımızla ilgili olarak dondan zarar gören çiftçilerimize desteklerimizi aldık, almaya da devam edeceğiz. Don, afet olmaz biz de dondan kaynaklı zararları telafi için yeniden sizin kapınıza gelmeyiz. Özellikle 2007 yılında TARSİM’in çıkışıyla birlikte Malatya’mızda çiftçilerimiz ÇKS’ye kayıtlarını yaptırarak oradan gereken tüm desteklerini, sigortalarını, sizin yatırdığınız 3’te 2 primlerin geride kalan 3’te birini yatırarak ürünlerini sigorta kapsamına aldılar. Biz kayısı üreticilerimizin bizden istedikleri çiçek de sigorta kapsamına alınsın dendiğinde de kayısının çiçek dönemini de sigorta kapsamına aldık. Ama buna rağmen kayısıyla ilgili taleplerimiz ve isteklerimiz devam ediyor. Özellikle kayısı üreticilerimizin kükürtten kaynaklanan yaşadıkları sıkıntılar var. Ürünleri Türkiye’de satarken yaşadıkları cezalarla ilgili problemler var. Sayın Bakanım tahmin ediyorum bunu gündeme getirecek. İnşallah Malatya üreticilerimizi, ihracatçılarımızı rahatlatacak kükürtle ilgili çalışmaları Bakanım ifade edecek” dedi.

“TARIMI STRATEJİK ÜRÜN OLARAK GÖRÜYORUZ”

‘Biz Türkiye olarak tarımı stratejik bir ürün olarak görüyoruz’ diyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise; “Sayın Bakanım buraya gelmeden önce çeşitli programlardaydı. Orada da çok çeşitli müjdeleri bizimle paylaştı. Dedi ki, ‘Kayısı önemli, kayısıya lisanslı deponun yanında Malatya’da arpa da, buğday da önemli. Yetiştirici için arpa, buğday ne kadar önemliyse Malatya için bir de lisanslı hububat deposu inşa edelim.’ Bu talimatını yanımızda verdi. Huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyorum.  Biz özellikle çiftçimizi destekliyoruz. Bakanımız da göreve geldikten sonra küçük işletmelerin, köylülerimizin ve kırsal kalkınmayı birinci öncelikli programları arasına aldı. Ve her gittiği yerde de kırsal kalkınmayı önceliyor. Çünkü biliyoruz ki, kırsalda vatandaşlarımızı memnun edersek, şehirde de memnun ederiz. Şehirde memnun edersek Türkiye’de memnun ederiz. Onun için üreten çiftçimizin yanındayız. Bundan sonra da yanında olmak istiyoruz. Malatya bir hayvan organize sanayi bölgesi kurmak istedik. Bunu başlatmıştık. Ama bakanımız göreve geldikten sonra talimat vererek buna hız verdi. İnşallah bunun ödeneğini birlikte takip ederek Malatya’ya o hizmeti de vereceğiz. Biz Malatya’da hayvan üretimi artsın, daha sağlıklı koşullarda da ucuz maliyetlerle hayvancılık sektörünün gelişmesini istiyoruz. Biz Türkiye olarak tarımı stratejik bir ürün olarak görüyoruz. Malatya sanayileşmeye yeni başlayan bir şehirken Malatya’mız aynı zamanda bir tarım kenti. Dolayısıyla biz tarımı asla ihmal edemeyiz. Gücümüzün yettiği kadar, elimizden geldiği kadar biz üretici ve çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“ÜRETEMİYORSANIZ HİÇSİNİZ”

“Ne kadar topunuz, tüfeğiniz olursa olsun üretemiyorsanız hiçsiniz” ifadelerinde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba; “Aranızda olmaktan çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Gıda Tarım ve Hayvancılıkla sağlık arasında müthiş bir ilişki var. Yani gıda, tarım ve hayvancılık koruyucu hekimliğin başlangıcı. Eğer sağlık bir gıdanız, güvenilir bir gıdanız varsa demek ki, sağlıklısınız. Doktor ihtiyacınız da az olacaktır. Eğer gıdanız yoksa suyunuz yoksa neyiniz olursa olsun yaşamazsınız. Yaşamanız için havaya, suya ve gıdaya ihtiyacınız var. Ne kadar topunuz, tüfeğiniz olursa olsun, ne kadar sanayide ilerlerseniz, ne kadar altınınız olursa, ne kadar dolarınız olursa olsun ve üretemiyorsanız hiçsiniz. Bir gün aç kalırsınız, 2 gün, 3 gün aç kalırsınız sonra malınızı mülkünüzü bir tabak kuru fasulyeye değiştirirsiniz” dedi.  

“SORUMLULUĞUMUN FARKINDAYIM”

‘Çok büyük sorumluluğumun olduğunun farkındayım’ diyen Bakan Fakıbaba; “Benim için üretici başımın tacıdır. Üretici olmazsa olmaz. Ondan dolayı samimi bir şekilde, samimi bir kardeşiniz olarak elimden geldiği hep üreticinin yanında oldum. Ama bunu yaparken de aradaki, esnaf arkadaşlarımız, sanayicilerimiz ve 81 milyon ve bunlara Suriye’den gelenleri ve turistleri de ilave ettiğinizde 90 milyon bir tüketici var. Üretici, aradaki esnaf ve sanayici ve sonra da tüketici. Bunlar olmazsa olmazımız. Ama üretici üretmezse, sanayici ne yapabilir, esnaf ne yapabilir, tüketici ne yapabilir. Gücü yeten yiyecek, gücü yetmeyen maalesef yiyemeyecek. Bakanlığa geldiğim günden beri bu 3’lüye önem veriyorum, vermeye de devam edeceğim” şeklinde konuştu.

“AMAÇ ÜRETİMİ ARTTIRMAK”

 Damızlık hayvan alanında üretimin arttırılmasına vurgu yapan Fakıbaba konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi;  “Bizim 250 bin düve projemiz var ve inşallah haziran veya temmuz ayında başlayacak. Size 100 bin liralık düve Malatya’ya, çünkü her şeyiyle birlikte verilecek. Amacımız hayvan sayısını artırmak. Biz anayı artıracağız. Anayı artırdığımız zaman hayvan sürüsünün sayısını artıracağız. Hayvan sayımız artıyor ama insanların et tüketiminin artmasından dolayı hayvan sayısı yeterli gelmiyor. Bu ilk proje. 250 bin düveden 100 bin tanesini özellikle küçük ve orta işletmelere dağıtacağız. 5 tane düvesi olan biz 100 bin liralık düve vereceğiz. Ve bu işi bilecek, ahırı, kaba yemi olacak. İkinci projemiz 300 koyun projesi. bu Nisan’ın sonunda başlıyor. Adı Damızlık Koyun Projesi. Yani koyun yavru verecek. Koyun yavru verdiğinde koyun sürümüzü artıracağız. Bunun da şartları ver. Her gelene sana 300 koyun veriyorum değil, bu işi biliyor olacak. Ahırı olacak. Ahırında 100 koyunu varsa onu 300’e tamamlayacağız. 50 koyunu varsa 250 koyun vereceğiz. Küçükbaş hayvan sayımız 80 milyonu buluncaya kadar bu devam edecek. Çok mu zor, zor değil. Bunu başaran ülkeler var. Benim hemşerim başarır, Malatyalılar bunu Allah’ın izniyle başarır”

"BU REGÜLASYON YERLİ ÜRETİCİ İÇİN YAPILAN BİR REGÜLASYON DEĞİLDİR" 
Yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle et fiyatlarında bazı büyük firmaların spekülasyon yaptığını anlatan Fakıbaba; “Et regülâsyonu yapıyoruz zaman zaman üreticilerimiz bundan çekiniyor. Çekinmeyin. Biz hesaplarımızı yapıyoruz. Yerli üreticilerimizin zarar etmeyeceği bir şekilde et regülasyonu yapıyoruz. ben sanayicileri, büyük üreticileri spekülatör olarak yorumlamıyorum. Ama bir, ikisi çıkıyor. bu regülasyon hiçbir zaman yerli üretici için yapılan bir regülasyon değildir. Özel sektöre 500 bin kesimlik hayvan ithalatının önü açıldı. Bunu da yanlış yorumluyorlar. Sanki 500 bin hayvan hemen Türkiye’ye gelecek. Yok, öyle bir şey. Bu nedir? Ramazan geliyor diye normalde bugün mezbaha neye gönderilmesi gereken hayvanı göndermiyor. Diyor ki, ‘yarın nasıl olsa Ramazan gelecek, fiyatlar artacak.’ Normalde bugün kesime gitmesi gerekirken, hayvanı kesime göndermiyor ve hayvan yağlanıyor. Piyasada et sıkıntısı olunca fiyatlar da yükseliyor. Kardeşim yapma bunu! AK Parti hükümeti buna müsaade etmez. Devamlı yapılacak diye de bir olay yok. Bu olay sadece ve sadece piyasada dar gelirli insanların, üreticilerin ve sanayicilerin korunmasına yöneliktir. Fiyatları regüle etmekle üreticimize hiçbir zaman zarar vermeyeceğiz” ifadelerinde  bulundu.

 

"ŞİMDİ BİRBİRLERİNE DÜŞTÜLER" 
ABD öncülüğünde Batı ülkelerinin Suriye’ye operasyon yapmasına da değinen Fakıbaba, "Ellerindeki maşaların bir şey yapamayacağını anlayınca bu sefer kendileri birbirlerine düştüler. Birbirlerine füze atmaya başladılar. Günaydın. Bunların sonunun bu olacağı zaten belliydi. Onun için bizim çok güçlü olmamız lazım. Allah'ın izniyle biz bu birlik ve beraberliği sağladığımız müddetçe sizler bize destek verdiğiniz müddetçe bize Allah’tan başka hiçbirinin gücü yetmeyecektir" ifadelerini kullandı. 

ONAY OZAN

Bu haberi paylaş
14 Nisan 2018 Cumartesi   |   326 kişi okudu
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Son Haberler
 
TÜMGİAD, MALATYA’DA YAPILANMASINI TAMAMLADI
ASIM DEMİRKÖK KİTAPLARINI İMZALADI
“YEMEN HALKI ÖLÜYOR”
“HEDEFİMİZDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”
EKİPLER, ŞEHİRDE KUŞ UÇURTMUYOR
ORHAN KARACA YEŞİLYURT İÇİN ADAY
MALATYA’DA CUMHURİYET COŞKUSU
“Eczacıların Sorunları Büyük”
PTT'nin 178. Kuruluş Yıl Dönümü
“Yerelde İttifak Bitti”
AŞURE ETKİNLİĞİNE DAVET
“Gadir-i Hum” Etkinliği Düzenlenecek
AK Parti’de Büyük Değişim
Esnafa Sabır Çağrısı
Kışlalar Sanayi Sitesi Oluyor!
Yeni Kıraathaneler Geliyor
Doğanşehir’e Pazar Yeri Müjdesi
Vadide Güzelliği Kirleten Görüntü
“Sulamada Kapalı Sistem Şart”
“Temel Hedef Ülkenin Güçlenmesi”
 
 
Güneş Tv Medya
 
 
 
Güneş Tv Yayın Akışı
   
 
Copyright © 2004 - 2019  gunestv.com
Malatya Güneş Medya Grup - Güneş Tv - Gerçek Gazetesi